Jazz – Introduction

Part I

Girl From Ipanema

Kendi yağında kavrulan bir caz dinleyicisi olarak bildiklerimi zaman zaman buradan paylaşmak istedim.

Hikayesi ilginçtir isminin…

‘Mississipi nehri civarında  Vicksburg şehrinde  yaşayan Charles  adlı  müthiş  yetenekli  bir  piyanist vardı.Küçük  bir barda parlak bir ışık gibi   göz kamaştıran bu adama arkadaşları parçanın  ortasında

-Hadi CHAZ  Hadi

diyerek solo bırakır  , Charles’da solo ve doğaçlamalarıyla  ortalığı büsbütün çoştururdu.İşte , Charles adının kısaltılmış şekli olan bu chaz kelimesi  dilden dile  dolaşarak değişime  uğramış ve bugünkü jazz  adı buradan gelmiştir.”

Herkesin kolaylıkla sev(e)mediği bir müzik türü aslında caz. Sorulduğunda hep “Caz pek değil ama Blues severim” denir. Her ne kadar Blues’un gölgesi altında kalmış görünse de caz kendi yolunu uzun zaman önce çizmiştir. Afrika’dan kölelerle kopup gelen blues kökenli bu ritimler insanları özgürlük, yaratıcılık ve amerikan kimliği etrafında toplamıştır. 1900 lerin başından günümüze bir çok türde jazz yapılmaktadır. Klasik jazz örneği olarak jazzın babalarından john coltrane dinlenebilir. Hiç caz dinlememiş birine yapılacak en büyük yanlış ise ona modern caz dinletmek olur bana kalırsa. Vokal cazla başlamak çok daha cazip olabilir. Smooth Jazz da alternatiftir bence.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: